Latvijas trešā bērna politika, kas aizsākta 2011.gadā un tika nostiprināta 2013.gadā ar ieviesto Goda ģimenes apliecību un tai piesaistīto atbalsta politiku, ir nesusi rezultātus dzimstības veicināšanā – ja 2012.gadā tikai 17,5% jaundzimušo bija savām mammām trešie, ceturtie vai nākamie, tad 2022.gadā tie bija jau 25,5%. Arī skaitliski ir pierādāmi panākumi trešā bērna atbalsta politikai – ja 2012.gadā kā trešie un nākamie savām mammām piedzima 3462 mazuļi, tad 2022.gadā tie bija jau 4062 bērni, lai gan kopējais jaundzimušo skaits samazinājās par 20% (10 gadu periodā).
Taču šobrīd trīs bērnu ģimenei, vecākajam bērnam sasniedzot 18 gadu vecumu vai tad, ja viņš mācās un sasniedz 24 gadu vecumu, Goda ģimenes statuss tiek atņemts. Tas nozīmē, ja vecākajam bērnam daudzbērnu ģimenē ir lielāka gadu starpība ar jaunākajiem brāļiem vai māsām, tad jaunākajiem bērniem tiek liegta iespēja saņemt Goda ģimenes statusa priekšrocības, piemēram, 90% atlaidi vilcienu un reģionālo maršrutu autobusu braucienos.
AS deputāts Andris Kulbergs:
“Ģimenes ar vairākiem bērniem mūsu valstī kļuvušas par minoritāti. Mums jāparāda gods tiem, kas bērnu audzināšanu likuši pāri savām ērtībām un vieglai dzīvei. Goda ģimenes kartei ir ne tikai praktiska jēga, bet tikpat svarīga ir tās simboliskā nozīme. Ir jāceļ godā un jāpalīdz šīm ģimenēm visu laiku, arī tad, kad kāds no bērniem jau ir sasniedzis pilngadību.”
Pēc deputātu Andra Kulberga un Lindas Matisones iniciatīvas AS Saeimas frakcijas deputāti sagatavojuši grozījumus Bērnu tiesību aizsardzības likumā, kas paredz noteikt, ka ģimenēm, kuru aprūpē ir bērns ar invaliditāti vai kurā ir persona, kurai ir noteikta I vai II invaliditātes grupa, ir tiesības saņemt neierobežota termiņa Latvijas Goda ģimenes apliecības programmas atbalstu un Latvijas Goda ģimenes apliecību. Daudzbērnu ģimenēm ir tiesības saņemt Latvijas Goda ģimenes apliecības programmas atbalstu un Latvijas Goda ģimenes apliecību līdz brīdim, kad jaunākais bērns sasniedz pilngadību vai līdz 24 gadu vecumam, ja viņš iegūst vispārējo, profesionālo vai augstāko izglītību vai 11 mēnešus pilda valsts aizsardzības dienestu.”
AS deputāte Linda Matisone:
“Uzskatu, ka ģimenes, kurās aug bērni ar invaliditāti, katru dienu veic varoņdarbu. Tās ir pilnībā pelnījušas sabiedrības atbalstu, novērtējumu un iedrošinājumu. To iekļaušana Latvijas Goda ģimeņu programmā ir pašsaprotama.”
Bērnu tiesību aizsardzības likuma grozījumus paredzēts skatīt tuvākajā Saeimas sēdē.
Papildu informācija:
Arno Pjatkins, APVIENOTĀ SARAKSTA sabiedrisko attiecību konsultants
Tālr.: 26516160
E-pasts: [email protected]