Ziņas
APVIENOTAIS SARAKSTS deputāti prasa iekšlietu ministram Kozlovskim skaidrot pasu izsniegšanas maksas dubultošanu
21/12/2023

Pilsonības un migrācijas lietu pārvalde ir informējusi, ka no nākamā gada februāra Latvijā plāno izsniegt jauna parauga pases, līdz ar to no 2024. gada 12. februāra pieaugs arī nodevas apmērs par pasu izsniegšanu, liecina Iekšlietu ministrijas (IeM) sagatavotie grozījumi Ministru kabineta noteikumos.

Pēc pieejamās informācijas ir secināms, ka galvenā personu apliecinošā dokumenta – pases cenas dubultosies, radot nesamērīgu slogu lielai Latvijas iedzīvotāju daļai.

Iekšlietu ministrs Rihards Kozlovskis Latvijas Televīzijai skaidroja, ka pase Latvijā nav obligāts dokuments: "Tas ir vajadzīgs tikai, lai izbrauktu uz trešajām valstīm. Attiecīgi pasu cenas nav mainītas kopš 2012. gada. ID kartes, kas nodrošina mūsu pilsoņiem iespēju ceļot Eiropas Savienībā, cena nemainās." “Satraukumam par pasu cenu dubultošanos nav pamata, jo visiem iedzīvotājiem šis dokuments nav nepieciešams”, intervijā TV3 izteicās premjere Evika Siliņa.

Uzskatām, ka šādi argumenti ir nesaprotami, nepamatoti un daudzu cilvēku tiesības un iespējas ierobežojoši.

Daudziem Latvijas iedzīvotājiem pase ir galvenais personu apliecinošs dokuments. turklāt tam ir arī simboliska un emocionāla vērtība.

Ņemot vērā likumā “Par nodokļiem un nodevām” minēto valsts nodevas mērķi, Apvienotā Saraksta Saeimas deputāti vērsušies ar pieprasījumu iekšlietu ministram Kozlovskim sniegt atbildes uz sekojošiem jautājumiem.

1. Kāpēc tiek būtiski palielināts valsts nodevas apmērs pasēm? Kādi apstākļi, argumenti to ietekmēja? Lūdzam iesniegt detalizētu informāciju par izmaksu pieauguma pamatojumu par katru no pases izgatavošanas procesa pozīcijām.

2. Kāpēc par pamatojumu tiek izmantots arguments, ka “cena nav mainīta kopš 2012.gada”? Kurš likums nosaka, ka valsts nodevas apmērs ir sasaistīts ar iestādes izdevumiem, kas saistīti ar pases izsniegšanu?

3. Kurš no likumā minētajiem leģitīmajiem mērķiem - kontrolēšana, veicināšana, ierobežošana tiks veicināts ar nodevas paaugstināšanu un kāpēc?

4. Ņemot vērā ekonomisko situāciju valstī, kāpēc lielai sabiedrības daļai ir plānots, netiešā veidā, atņemt tiesības uz pasi?

5. Vai bērni, kas vēlēsies ceļot kopā ar vecākiem, lai iegūtu pasi arī maksās dubulto valsts nodevas apmēru pret esošo nodevas apmēru? Vai ir vērtēts, kā tas ietekmēs ģimenes, kurās ir vairāki bērni? Cik samērīgs šis nodevas apmērs būs daudzbērnu ģimenēm?

Papildu informācija:

Arno Pjatkins, APVIENOTĀ SARAKSTA sabiedrisko attiecību konsultants

Tālr.: 26516160

E-pasts: [email protected]

Foto: Artūrs Andersons/LSM