Ministra Māra Sprindžuka vadībā Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrija (turpmāk - VARAM) īsteno visaptverošus un nozīmīgus digitālās pārveides un valsts pārvaldes modernizācijas projektus, lai padarītu saziņu ar valsts pārvaldes iestādēm ērtāku, pieejamāku un modernāku, un valsts iestādes pašas savā starpā apmainītos ar nepieciešamajiem datiem, mazinot birokrātiju un pēc iespējas atvieglojot iedzīvotāju un uzņēmēju ikdienu. VARAM uzņēmusies vadošo lomu valsts digitālās politikas vadībā un kopīgu risinājumu ieviešanā.
Otrdien, 4. jūlijā, Ministru kabinetā pieņemti vairāki VARAM virzīti valsts digitālajai pārveidei stratēģiski nozīmīgi informācijas un komunikācijas tehnoloģiju (IKT) projekti.
VARAM ministrs Māris Sprindžuks atzīst: “10 gadu laikā valsts pārvaldei ir jāmainās par 180 grādiem, – visu, ko automatizēti var izdarīt IT sistēmas, ir jāuztic tām, savukārt cilvēkresursi ir jānovirza uz nozarēm, kur cilvēka sirds un prāts ir neaizvietojums. Šī ir iespēja valsts pārvaldes organizācijām piesaistīt augstas raudzes IT speciālistus, iegūstot viņu unikālās zināšanas. Jāsaprot, ka centralizēta pieeja, veidojot valsts IKT sistēmas, ir daudz saimnieciskāka un izmaksu efektīvāka, tā ļaus valsts pārvaldei ilgtermiņā ietaupīt būtiskus resursus, samazināt birokrātiju, tādā veidā kļūstot daudz kompaktākai.”
Ministrs Māris Sprindžuks norāda, ka gan VARAM, gan citu nozaru ministriju digitalizācijā, atslēgas loma ir spēcīgam IT arhitektam, kurš gan spēj veidot spēcīgas nozares IKT sistēmas, gan arī komunicēt ar citām valsts pārvaldes nozarēm un ekspertiem. “Šāda ekspertīze nerodas vienā dienā, īstermiņā mums būs nepieciešami ārpakalpojumi, bet vidējā termiņā mums pašiem ir jāuzaudzē kapacitāte un valsts pārvaldē ir vajadzīgi zinoši speciālisti, kas spēj uzturēt izveidotās sistēmas un izveidot jaunas,” klāsta Sprindžuks.
Pirmais valdībā apstiprinātais projekts paredz investīcijas valsts pārvaldes IKT arhitektūras pārvaldībā. Šobrīd VARAM vadībā sekmīgi strādā tā dēvētā valsts digitālo risinājumu būvvalde, kurā, sadarbojoties ar citām iestādēm, tiek izvērtētas valsts digitalizācijas iniciatīvas. Apstiprinātais projekts stiprinās VARAM spēju piesaistīt augstas kvalifikācijas ekspertus vienotās valsts IKT arhitektūras izveidei un pārvaldībai, kā arī atbalstu sniegšanai iestādēm nozaru digitalizācijas plānošanā.
Valdība apstiprinājusi divus projektus, kas ļaus modernizēt Valsts vienoto pakalpojumu platformu un nodrošināt personalizētu un iedzīvotāju vajadzības prognozējošu pakalpojumu sniegšanu, vienkāršot e-pakalpojumu vidi iestādēm, attīstīt jaunus e-pakalpojumus un ieviest Eiropas Savienības (ES) direktīvu, nodrošinot starpiestāžu informācijas apriti, pakalpojumu saņemšanu un sniegšanu ES ietvaros.
Apstiprināts arī projekts valsts oficiālās saziņas modernizācijai, ietverot oficiālās e-adreses modernizāciju, e-rēķinu aprites vienkāršošanu un kultūras resora dokumentu aprites centralizāciju.