Pildot valdības deklarācijā pausto apņemšanos virzīties uz Eiropas zaļā kursa mērķu sasniegšanu, otrdien, 4. jūlijā, Ministru kabinets pieņēmis grozījumus zaļā publiskā iepirkuma (turpmāk ZPI) prasībās un to piemērošanas kārtībā (grozījumi MK noteikumos Nr. 353). Grozījumos, kas izstrādāti Vides aizsardzības un reģionālās attīstības ministrijā (turpmāk - VARAM), aktualizēti un vienkāršoti ZPI kritēriji vairākās preču un pakalpojumu grupās - pārtika un ēdināšanas pakalpojumi, iekštelpu apgaismojums, ielu apgaismojums un satiksmes signāli, būvniecība, transports, ceļu projektēšana, uzturēšana un būvniecība.
VARAM ministrs Māris Sprindžuks:
“Zaļā publiskā iepirkuma grozījumi paver plašākas iespējas vietējiem Latvijas pārtikas un lauksaimniecības produktu ražotājiem iegūt pašvaldību un valsts iestāžu pasūtījumus. Ieguvēji būs bērndārznieki, skolēni, slimnīcu un pansionātu klienti, kā arī visi citi, kuri izmanto publiskā sektora pārtikas piegādes un ēdināšanas pakalpojumus un saņems kvalitatīvāku pārtiku, kas audzēta vai ražota tuvāk patēriņa vietai. Turklāt, pārvadājot pārtikas produktus īsāku ceļu “no lauka līdz galdam”, tiks būtiski mazināta ietekme uz vidi.
"Latvijas pašvaldībām un valsts iestādēm ir jāiemācās organizēt iepirkumus tā, lai arī vietējie mēbeļu ražotāji un citi kokapstrādes nozares uzņēmumi iegūtu tirgus priekšrocības, pretēji iepriekš dominējošam lētākās cenas principam,” aicina Māris Sprindžuks.
Māris Sprindžuks norāda arī, ka Latvijā publiskais iepirkums veido 17% no iekšzemes kopprodukta (IKP), un ar tā palīdzību varam sniegt būtisku dzīves uzlabojumu, ko izjutīs ikviens mūsu sabiedrībā. Viņš paredz, ka būvniecības, ceļu būves, iekštelpu un ielu apgaismojuma jomās veiktie Zaļā publiskā iepirkuma grozījumi sniegs pozitīvu ilgtermiņa ekonomisko efektu un netiešu labumu visai sabiedrībai, uzlabojot kalpošanas ilguma un energoefektivitātes rādītājus izbūvētajai infrastruktūrai, kā arī samazinot piesārņojošas emisijas būvniecības laikā.
Grozītie ZPI noteikumi stāsies spēkā 2023. gada 1. augustā, taču, lai nodrošinātu iesaistītajām pusēm iespēju pielāgoties jaunajam regulējumam, noteikumos paredzēta atliktā spēkā stāšanās būvniecības iepirkumiem no 2024. gada 1. janvāra un Eiropas Savienības Atveseļošanas un noturības investīciju projektiem no 2024. gada 1. maija.
Tirgus dalībnieki un iepirkumu veicēji ar nepacietību gaidīja noteikumu grozījumu spēkā stāšanos, lai ātrāk uzsāktu Zaļajam kursam atbilstošus iepirkumus Eiropas Savienības struktūrfondu projektos.
Noteikumu projekts ir izstrādāts pēc VARAM iniciatīvas, lai, ņemot vērā tehnoloģisko attīstību un ministrijas veikto analīzi, aktualizētu, pārskatītu un vienkāršotu ZPI prasības, ņemot vērā ZPI ieviešanas un piemērošanas praksi Latvijā kopš 2017. gada 1. jūlija, kad stājās spēkā MK noteikumi Nr. 353.